Radzymin – miejsce Cudu nad Wisłą

WOTUM 1920

Historia

CUD NAD WISŁĄ

Radzymin to miejsce szczególne – na mapie Polski, ale także w polskiej historii. To właśnie tutaj, na radzymińskich polach położonych niedaleko stolicy, w 1920 roku odbyła się Bitwa Warszawska, czyli słynny Cud nad Wisłą. To w tej bitwie wojska Marszałka Piłsudskiego zatrzymały marsz bolszewików, ocalając w ten sposób polską niepodległość i chroniąc Europę przed zalewem komunizmu.

Wojna polsko-bolszewicka obfitowała w wiele operacji wojskowych, które zasługują na ogromne uznanie. Nasi polscy dowódcy, na czele z Marszałkiem Józefem Piłsudskim, okazali się wielkimi bohaterami i przywódcami dla swojej armii. Bitwa Warszawska była tak spektakularna, że po dziś dzień uznawana jest za jedną z najbardizej decydujących bitew w dziejach świata.

My wszyscy, urodzeni w wolnej Polsce, jesteśmy winni pamięć tym, którzy obronili w 1920 roku dopiero co odzyskaną niepodległość. Było to możliwe dzięki ich bohaterskiej postawie, strategicznemu zmysłowi i wierze w opiekę Bożą. Kto mógł, chwycił za broń i walczył. Pozostali rzucili się na kolana i oddali los całej Polski w ręce Boga. Wiara dowódctwa i narodu była ogromna – to ona doprowadziła do polskiej wiktorii, do Cudu nad Wisłą.

Dziś, z dachu radzymińskiej świątyni rozpościera się widok na pamiętające bitwę pola. To historyczne miejsce pełne jest wzniosłych, patriotycznych i chrześcijańskich symboli.

CHCESZ POMÓC?

Wesprzyj naszą akcję i dołącz do grona Darczyńców.

Zostań Darczyńcą

Kontakt

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, albo po prostu masz potrzebę do nas napisać, to to jest właśnie miejsce dla Ciebie. Wpisz w poniższym formularzu swoją wiadomość, a my odpowiemy najszybciej jak to tylko będzie możliwe.

Adres

Parafia św. Jana Pawła II
ul. Słowackiego 58, Radzymin 

telefon

tel. do kancelarii: 530 240 650
tel. do ks. proboszcza: 883 132 883